Nerk į knygas!

Tikros istorijos: jos šią vasarą nepaliks abejingų

Jei atrodo, kad stinga įkvėpimo ar pasitikėjimo, o vasaros atostogoms ieškote knygos, kuri ne tik suteiks skaitymo malonumą, bet ir pamaitins protą bei sielą, knygos, pasakojančios apie tikrą tikrų žmonių gyvenimą – būtent tai, ką siūlome rinktis. Neretai itin skaudžios ir asmeniškos, tačiau papasakotos pozityviai, tokios istorijos gali tapti savotišku psichoterapijos įrankiu ir proga permąstyti tai, kuo ir kaip gyvename.

„Kairo knygynas“

„Diwan“ (knygynų tinklas) buvo mano meilės laiškas Egiptui. Jis pakurstė mano siekį ieškoti savęs, savo Kairo, savo valstybės ir buvo to dalimi. O ši knyga yra mano meilės laiškas „Diwan“. Kiekvienas skyrius – pasakojimas apie knygyną dalimis, nuo kavinės iki savitarnos skyriaus, ir apie žmones, kurie ten lankydavosi: kolegas, nuolatinius klientus, šiaip užeinančius, vagis, draugus ir šeimą, kuri „Diwan“ vadino namais. Tie, kurie rašo meilės laiškus, žino, kad jų tikslai nepasiekiami. Mes bandome ir mums nepavyksta materializuoti neapčiuopiamą. Kovojame prieš neišvengiamą pabaigą, suprasdami, kad viskas laikina. Ir pasirenkame būti dėkingi už laiką, kad ir koks jis būtų trumpas“, – taip romaną „Kairo knygynas“ apibūdino jo autorė N. Wassef. Kairo gatvės skamba keista garsų derme. Aidi kvietimai melstis, riejasi pikti vairuotojai, nepaliaujamai pypsi automobiliai, gatvių prekeiviai šūkauja, iš visų pusių girdėti radijai ir televizoriai. N. Wassef šią melodiją moka mintinai – tai tik fonas, kuriame visiems netikėtai, 2002-aisiais, ji su seserimi Hind ir drauge Nihal įkūrė „Diwan“ – pirmąjį privatų knygyną Kaire. Jos buvo trys jaunos moterys, nesimokiusios verslo pagrindų, be jokios patirties, bet turinčios tikslą ir pasiryžusios jį pasiekti. Po dešimties metų „Diwan“ išaugo į knygynų tinklą: dešimt knygynų, šimtas penkiasdešimt darbuotojų ir gausybė gerbėjų. N. Wassef – baigusi trejas magistro studijas. Iki įkurdama „Diwan“ dirbo organizacijoje, kovojančioje prieš moterų lytinių organų žalojimą bei „Moterų ir atminties“ forume. Trejus metus iš eilės N. Wassef buvo įtraukta į „Forbes“ žurnalo Įtakingiausių Vidurinių Rytų arabių moterų sąrašą, o apie jos darbą rašyta prestižiniuose leidiniuose. Kaire gimusi rašytoja su dviem dukterimis gyvena Londone. Šis romanas patiks tikrų istorijų skaitytojams, tiems, kas domisi Rytų kraštais, Egipto papročiais ir tradicijomis.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

„Už auksinių grotų. Aš gimiau Hareme“

42-ejų vokietės Lisos Hofmayer vyras nutaria priimti pasiūlymą savo verslą perkelti į Nigeriją, Lagosą. Gimtojoje Bavarijoje palikę paauglę dukrą, jiedu leidžiasi į avantiūrą, kuri jų gyvenimus pakeičia negrįžtamai. Čia Lisa įsimyli vietinės dvasinės bendruomenės lyderį, turtais ir gerais darbais garsėjantį nigerietį, ir už jo išteka. Santykiai su šeima Vokietijoje nutrūksta, o Lisa apsigyvena prabangiame hareme kartu su dar trisdešimt dviem savo vyro žmonomis. Didelėje naujoje šeimoje moteris pagaliau pasijunta saugi ir laiminga. 1976 m. Lisai gimė dukra Choga Regina. Vaikystę mergaitė išgyveno kaip šviesų ir ramų laiką, tačiau po šešioliktojo gimtadienio idilė baigėsi. Prievarta ištekinta už dvigubai vyresnio nemylimo ir žiauriu elgesiu pasižyminčio vyro, Choga Regina galiausiai apsisprendė išsivaduoti iš šio košmaro – ne tik dėl savęs, bet ir dėl sūnaus. Ši knyga – tai nepagražinta Chogos Reginos gyvenimo istorija, papasakota jos pačios. Tai liudijimas apie paslaptingą moterų ir mergaičių gyvenimą už aklinų prabangaus haremo sienų bei išbandymų kupiną kovą už būvį. Kartu tai ir jos testamentas. Nuo savo vyro užsikrėtusi AIDS, Choga Regina Egbeme mirė 2003 metais, būdama vos 27-erių. Likus pusmečiui iki mirties, ji neteko ir sūnaus. Knyga „Už auksinių grotų. Aš gimiau hareme“ sulaukė tarptautinio pripažinimo ir sukėlė plačias diskusijas apie moterų padėtį. Romanas pakartotinai išleistas skaitytojų pageidavimu. Jis patiks tiems, kam patinka tikros istorijos apie Rytų šalis ir jų kultūrą, religiją, tikrus išgyvenimus, skaičiusiems romanus „Dykumų gėlė“, „Sužalota“, „Sudeginta gyva“.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

„Žalia šviesa“

„Viena geriausių metų knygų“, – taip visame pasaulyje žinomo aktoriaus M. McConaughey biografiją su stipriu saviugdos prieskoniu, kurios parduoda daugiau nei du milijonai knygų, įvertino „The Guardian“. Ypatingas ir knygos dizainas: ją sudaro ranka rašyti rašteliai, eilėraščiai, nuotraukos. „Nugyvenau penkiasdešimt metų. Keturiasdešimt dvejus iš jų bandau atspėti gyvenimo mįslę, pastaruosius trisdešimt penkerius rašau dienoraštį. Užrašus apie sėkmę ir nesėkmes, džiaugsmus ir nuoskaudas, nustebinusius ir prajuokinusius dalykus. Trisdešimt penkerius metus mėginu suprasti, atsiminti, atpažinti, sukaupti ir užrašyti tai, kas mane jaudino ar įkvėpė gyventi toliau. Kaip būti teisingam. Kaip nesinervinti. Kaip džiaugtis gyvenimu. Kaip neįžeisti žmonių. Kaip neįsižeisti. Kaip būti geram. Kaip gauti tai, ko noriu. Kaip rasti gyvenimo prasmę. Kaip būti savimi. Taigi susikroviau tuos sąsiuvinius ir nusipirkau bilietą į vieną pusę iki vienišos trobelės dykumoje; čia ir pradėjau rašyti knygą, kurią šiuo metu laikote rankose: albumą, kroniką, savo gyvenimo istoriją. Apie tai, ką mačiau, apie ką svajojau, ko vaikiausi, ką daviau ir ką gavau. Apie žiaurumo malonę, tiesą ir grožį. Apie bergždžias pastangas pabėgti nuo lietaus ir jaudulį šokant tarp lašų. Tikiuosi, tai gardūs vaistai, pora aspirino tablečių, o ne ligoninės lova, kosminis skrydis į Marsą, kuriam nereikia piloto leidimo, apsilankymas bažnyčioje be prievolės vėl įtikėti ir juokas pro ašaras. Tai meilės laiškas. Meilės gyvenimui. Ši knyga – vadovas, kaip įžiebti kuo daugiau žalios šviesos. Ir suprasti, kad geltona ir raudona galiausiai irgi tampa žalia“, – šios knygos atsiradimo istoriją pristato pats autorius. „Nepaprastai nuoširdi ir be galo atvira knyga. Matthew McConaughey išeitos sunkios gyvenimo pamokos moko: svarbiausia – ne laimėti, o suprasti“, – romaną apibūdino knygos „Subtilus menas nekrušti proto“ autorius Markas Mansonas. Kino akademijos apdovanojimu įvertintas aktorius M. McConaughey – vedęs, trijų vaikų tėvas, atsidavęs sūnus ir brolis. Pagal profesiją laiko save pasakotoju. Pakeliui į šventyklą neatsisako gurkštelėti alaus, nesibaido išlieti prakaito ir neabejoja, jog kada nors taps muzikantu. 2009-aisiais M. McConaughey su žmona Camila įkūrė „just keep livin“ labdaros fondą, raginantį sunkiai besiverčiančių šeimų vaikus gyventi sveikai. 2019-aisiais tapo Ostino Teksaso universiteto profesoriumi ir Teksaso universiteto bei Ostino miesto „kultūros ministru“. Jis – aukščiausiojoje JAV ir Kanados profesionalų futbolo lygoje žaidžiančio Ostino futbolo klubo bendraturtis, pridėjęs ranką prie savo mėgstamiausio burbono „Wild Turkey“ atsiradimo. Kino akademijos apdovanojimą pelniusio, „Oskaru“ apdovanoto aktoriaus M. McConaughey atsiminimai, kupini šmaikščių nutikimų, laisvūnų išminties ir sunkiai išmoktų pamokų, kaip džiaugtis gyvenimu, patiks tiems, kurie atostogas pasitinka ieškodami atsakymų, ką juos išmokė jų pačių gyvenimas.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

„Misionierius“

Tėvą Antaną Saulaitį būtų galima vadinti kunigu be sutanos: jis nepataikauja Bažnyčiai, nesmerkia tų, nuo kurių nusisuka kai kurie dvasininkai. Jis niekada nepameta savo tikėjimo kelio, net kai išbandymai, atrodo, ne žmogaus jėgoms. Tėvas Antanas žino, kokia sprangi pabėgėlio duona, kokia ta tikroji Amerika, kurioje doleriai ant medžių neauga. Kaip atrodo akistata su mirtimi, kai akimirksniu turi reaguoti ir išsigelbėti. „Kai tapau apysenis, ėmiau stebėtis, kiek žmonių, įskaitant ir bendradarbius, dalyvauja konferencijose, suvažiavimuose, kongresuose, kelionėse, renginiuose, kursuose ir viso išgyvenimo nuotykį saugo savo širdyje. Dievo dovanos mums juk tam ir duotos, kad dalytumės gyvenimo patirtimi, nuomonėmis, viltimis. Kai prieš penkiasdešimt metų keliavau 78 valandas autobusu į Amazonės širdį, kasdien rašiau įspūdžius smulkiomis raidėmis užrašų knygelėje ir pasitaikius pašto skyriui tuos puslapius siunčiau savo tėveliams. Mama taisydavo kalbą, tėvelis perrašydavo mašinėle ir išsiųsdavo paštu „Draugo“ dienraščiui, taigi, tą mėnesį perrašytos gyvos žinios, įspūdžiai ir mintys tapdavo dar viena knygos dalimi. Mintys, įvykiai, išgyvenimai, klausimai, mįslės – visa tai užrašoma su viltimi, kad bus naudinga ir įdomu Dievo ir žmonių akivaizdoje susidarant savą požiūrį į gyvenimą, ieškant šviesos, vilties ir paguodos“, – savo kūrybos kelią nupasakojo kunigas A. Saulaitis. A. Saulaitis – vienas iškiliausių dvasininkų, o jo spalvinga, knygos puslapių (o gal net ir kino ekranų) verta istorija, bus naudinga ir įdomi susidarant savo požiūrį į gyvenimą, ieškant vilties, šviesos ir paguodos.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

„Pirmoji nakties žvaigždė“

2010 m. Nadios Ghulam Dastgir vardas apskriejo pasaulį. Tuo metu pasirodė knyga „Mano turbano paslaptis“, kurioje Nadia atvirai papasakojo savo vaikystės, kančios ir išsivadavimo istoriją iš pilietinio karo krečiamo Afganistano. Vienuolikmetė mergaitė nutarė apsimesti savo mirusiu broliu tam, kad galėtų dirbti ir išlaikyti savo šeimą, ir tai darė daugybę metų. 1993 m. bombos sprogimo sužalotas veidas ir kūnas, paslėptas po vyriškais drabužiais, niekam nekėlė įtarimų, o mažoji Nadios sesė netgi nežinojo, kad Nadia nėra brolis. Afganistane, kuriame moterims negalima mokytis, dirbti, vienoms išeiti iš namų, kur nebelikę jokio saugumo ar gerovės, Nadia išdrįso priešintis tokiais būdais, kurie daugumai atrodė protu nesuvokiami. Ji ne tik dirbo, bet ir mokėsi mokykloje ir tapo vietinio mulos padėjėju. 2006 metais devyniolikmetei Nadiai pavyko iš Afganistano pasitraukti į Kataloniją. Čia ji pradėjo naują gyvenimo etapą, ėmė su pasauliu dalintis savo istorija ir tapo aktyvia kovotoja už žmogaus teises. 2016 metais kartu su bičiuliu Javier Dieguez Suarez Nadia parengė knygą „Pirmoji nakties žvaigždė“, kurioje pasakoja apie savo slaptą kelionę į Afganistaną susitikti su šeima, atsisveikinti su mirusia teta ir rasti seniai, dar visai vaiką ištekintą geriausią draugę – pusseserę Mersalę. „Pirmojoje nakties žvaigždėje“ Nadios kelionė į gimtąjį Afganistaną prikaustys ir pirmos knygos neskaičiusiųjų dėmesį, ji gali būti skaitoma ir kaip pirmosios tęsinys, ir visiškai atskirai. Nadios pasakojama šeimos ir šalies istorija atskleidžia dramatišką moterų likimą pilietinio karo metu talibų užgrobtoje šalyje, kurioje jos neturi beveik jokių teisių ir balso. Knyga suteikia balsą toms, kurios buvo nutildytos, ir atskleidžia, kokia našta tenka moterims nuo Vakarų nutolusiame pasaulyje, kaip narsiai jos įveikia sunkumus ir nenuleidžia rankų net užklupus didžiausioms negandoms. Nadios pasakojama istorija apie moterų gyvenimus Afganistane patiks tiems, kas neabejingi istorijoms apie Rytų šalis ir jų kultūrą, religiją, tikrus išgyvenimus, skaitė „Mano turbano paslaptis“, „Dykumų gėlė“, „Sužalota“, „Sudeginta gyva“.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

„Pėdsakai“

„Ar jau esu radęs, ko ieškojau, aprašydamas savo gyvenimo vingius ir žmones, kuriuos pažinojau? Palikim tai spręsti skaitytojams. Ankstesnėse knygose pats sau ir kitiems esu pataręs: eik su tais, kurie ieško, o ne skelbiasi, giriasi, kad jau tai, kas daugeliui rūpi, surado. Vis labiau brangindamas sielos ramybę aš dar tebeieškau. Gamta – mano Šventasis Raštas, Lietuva – antroji mano motina. O didžiausia paslaptis – mūsų sąmonė“, – rašė K. Saja. Rašytojas, Nepriklausomybės Akto signataras K. Saja (g. 1932) šiemet švenčia savo devyniasdešimtmetį. Jo gyvenimas apima ne tik gausią kūrybą, bet ir daugybę – kone šimto metų Lietuvos ir pasaulio istorijos įvykių. Apie tai ši knyga, kurią sudaro autoriaus atsiminimai, susitikimų su ryškiausiomis asmenybėmis įspūdžiai, dienoraščių, užrašų fragmentai. Autorius apdovanotas daugybe premijų, o jo kūriniai laikomi lietuvių literatūros klasika. Lengvai skaitomi, šmaikštūs ir išmintingi tekstai, kuriuose gausu Lietuvos istorijos atspindžių nuo tarpukario iki šių dienų suteiks tikrą, klasikinį, skaitymo malonumą. Romano skaitytojai susipažins su Sofija Kymantaite-Čiurlioniene, Jonu Meku, Mariumi Katiliškiu, Juozu Miltiniu, Juozu Baltušiu, Dalia Grinkevičiūte, Irena Veisaite – tai žmonės, kuriuos savo gyvenimo kelyje sutiko K. Saja. Skvarbus ir drauge jautrus žvilgsnis, savitas mąstymo bei pasakojimo stilius ir gebėjimas menkiausias kasdienybės detales išvysti amžinybės šviesoje – visa tai šioje naujausioje, beveik šimtą Lietuvos ir pasaulio kultūros metų, aprėpiančioje knygoje, padėsiančioje pažinti ir Lietuvą, ir patį K. Sają.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

„Dienoraštis iš Bergen-Belseno“

„Aš – išgyvenusioji, o ne auka“, – taip pristato šios tikrais įvykiais paremtos knygos autorė. R. Laqueur – žydų kilmės žinomo medicinos profesoriaus dukra, patekusi į koncentracijos stovyklą. Ji pasakoja, kad būtent dienoraščio rašymas, jos ir vyro minčių, pojūčių ir kasdienybės fiksavimas, padėjo ištverti gyvenimo stovykloje baisybes. Atskira knyga išleistas jos „Dienoraštis iš Bergen-Belzeno koncentracijos stovyklos. 1944–1945“ laikomas unikalia istorija, atspindinčia milijonų žmonių kančias. 1943 m. lapkritį Amsterdame gyvenanti žydų kilmės R. Laqueur ir jos vyras Paulas Goldschmidtas nacių buvo suimti ir išvežti į Vesterborko stovyklą Nyderlanduose. Po kelių mėnesių jie buvo išgabenti į Bergen-Belzeno koncentracijos stovyklą Vokietijoje. Vos patekusi į stovyklą, Renata ėmė rašyti dienoraštį, ir darė tai iki 1944 m. gruodžio - tol, kol visiškai nusilpusi tiesiog nebepajėgė to daryti. Po kelių mėnesių, 1945 m. balandžio 10 d., vos penkios dienos iki anglams ir kanadiečiams išlaisvinant stovyklą, 2500 mirtinai sergančių ir išbadėjusių belaisvių, tarp jų ir Renata su vyru, buvo susodinti į traukinį. Saugomi esesininkų, jie važiavo per sunaikintą Vokietiją, nežinodami galutinio kelionės tikslo. Balandžio 23-iąją belaisvius Trėbice išvadavo rusų kariuomenė. Grįžusi į Nyderlandus, R. Laqueur savo dienoraštį bei kelionės užrašus pavertė rišliu tekstu. 1946 metais Renata jį atidavė Valstybiniam karo dokumentacijos institutui. Po karo Renata studijavo anglų, ispanų filologiją, gilinosi į literatūrologiją ir apgynė disertaciją, kurioje lygino koncentracijos stovyklų dienoraščius bei jų literatūrinę vertę. R. Laqueur su vyru P. Goldschmidtu susipažino prasidėjus karui, 1941 m. susituokė Amsterdame. Po skyrybų 1950 m. R. Laqueur išvyko į Niujorką, ten ištekėjo antrą kartą. Ši knyga patiks tiems, kas skaitė „Galutinė stotis – Aušvicas“, „Pasirinkimas“, „999 Aušvico moterys“ ir kitas sukrečiančias, tačiau abejingų nepaliekančias istorijas holokausto tema.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

„Tarp dviejų pasaulių. Tikra istorija apie tai, kaip liga išmokė vertinti savo gyvenimą“

„Nepaprastai jaudinantis, aistringas kūrinys, nepanašus į nieką, ką man teko skaityti. Prisiminsiu šią istoriją daugelį metų, nes Suleika Jaouad įrašė ją mano širdyje“, – debiutinę S. Jaouad knygąr gyrė bestselerio „Valgyk, melskis, mylėk“ autorė Elizabeth Gilbert. „Tarp dviejų pasaulių“ – gilus ir sykiu įkvepiantis pasakojimas apie tai, ką reiškia viską pradėti iš naujo. Suleika Jaouad po universiteto baigimo išvyksta į Paryžių įgyvendinti savo svajonės ir tapti karo korespondente. Tačiau tikrasis pasaulis, į kurį ji taip veržėsi, pasiunčia ją visiškai kitur. Viskas prasidėjo nuo niežulio, primenančio tūkstančius nematomų uodų įkandimų, vėliau prisidėjo sekinantis nuovargis. Likus kelioms savaitėms iki dvidešimt trečiojo gimtadienio, ji išgirdo diagnozę ir tai, kad tėra 35 procentų tikimybė išgyventi. Gyvenimas, apie kurį Suleika svajojo, subyrėjo it kortų namelis. Ji ketverius metus praleido ligoninėje kovodama už savo gyvybę ir rašydama savo gyvenimo sagą „The New York Times“ skiltyje „Petrauktas gyvenimas“, vėliau pelniusią „Emmy“ apdovanojimą. Pagaliau Suleika išėjo iš ligoninės palatos pasveikusi. Tačiau greitai įsitikino, kad tai nėra jos kelio į išgijimą pabaiga. Ji praleido 1 500 dienų siekdama vieno tikslo – išgyventi. O šį tikslą pasiekusi, nežinojo, ką daryti toliau. Kaip susigrąžinti tai, ką prarado? Kartu su savo geriausiu draugu Oskaru, mielu terjero mišrūnu, Suleika leidosi į šimto dienų trukmės 15 000 mylių kelionę per šalį. Kelionė jai padėjo suprasti, kad takoskyra tarp sergančiųjų ir sveikųjų pasaulių labai trapi, kad daugelis mūsų visą savo gyvenimą tarp jų blaškomės. „Kai iš tavęs atimamas gyvenimas, kaip rasti jėgų ir noro pradėti kitą? Knyga „Tarp dviejų pasaulių“ sulauks atgarsio visų žmonių, kuriems tenka gyventi kitokį gyvenimą, nei ketino, širdyse. Tai įkvepianti, jausminga istorija apie liūdesį ir dėkingumą, intymus moters, laikinai apsistojusios tyruose tarp gyvenimo ir mirties, portretas“, – apie Suleikos istoriją atsiliepė bestselerio „Apšviestoji“ autorė Tara Westover. 2022 m. balandį pasaulį apskriejo žinia, jog S. Jaouad ir amerikiečių dainininkas Jonathan Michael Batiste'as, likus vienai dienai iki Suleikai buvo atlikta kaulų čiulpų transplantacija, slapta susituokė. Šios autorės esė ir apybraižos skelbiamos žurnaluose „The New York Times Magazine“ ir „Vogue“, transliuojamos per Nacionalinį visuomeninį radiją (NPR). Ji taip pat yra pasaulinės platformos „Isolation Journals“, ugdančios kūrybiškumą ir bendruomeniškumą sunkiais laikais, kūrėja. Nuoširdus ir sukrečiantis S. Jaouad pasidalijimas savo gyvenimo ir ligos istorija patiks tiems, kurie ieško įkvėpimo, vilties, kurie blaškosi tarp tikėjimo ir abejonių, tiems, kuriems trūksta drąsos, priimant pokyčius ar sunkius sprendimus.

Įsigyti knygą

su kodu NERIAM - papildoma 10% nuolaida

Visos teisės saugomos. © 2022 UAB "Lrytas".