„Už savo sveikatą atsakome kiekvienas, o atsakomybė neatsiejama nuo pareigos žinoti, kaip saugoti save ir savo vaikus bei artimuosius, kokios moksliniais tyrimais pagrįstos prevencijos ir profilaktikos priemonės yra veiksmingiausios. Tad ir mūsų, egzamino autorių, didžiausias noras – sveikatos temomis išprususi ir savo sveikatai neabejinga visuomenė“VšĮ „Virtus LT“ direktorius Tautvydas Vencevičius

„Priklausomybė nuo tabako sąlygoja daugiau sveikatos problemų ir priešlaikinių mirčių, negu priklausomybė nuo visų kitų narkotinių medžiagų kartu paėmus. Nustatyta, kad ji didina mirtingumą nuo dažniausių lėtinių neinfekcinių ligų, t. y., piktybinių navikų, širdies ir kraujagyslių bei kvėpavimo organų ligų, todėl rūkymo prevencija išlieka viena iš svarbiausių užduočių“Sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė

„Šiuo egzaminu siekiama paskatinti domėtis ir rūpintis savo sveikata, padėti sugriauti mitus ir tikrovės neatitinkančius stereotipus bei surasti mokslu pagrįstus atsakymus į aktualiausius sveikatos klausimus“Projekto globėja Rimantė Šalaševičiūtė

Nacionalinis sveikatos egzaminas – tai gyventojų sveikatos žinių patikrinimas, kuriuo siekiama paskatinti domėtis ir rūpintis savo sveikata, padėti sugriauti mitus ir tikrovės neatitinkančius stereotipus bei surasti mokslu pagrįstus atsakymus į aktualiausius sveikatos klausimus. Ketvirtą kartą kartu su Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija rengiamas Nacionalinis sveikatos egzaminas kviečia atidžiau pažvelgti į žmogaus organizmą, sveikatą bei ligų prevenciją. Šių metų egzaminas skirtas žalingų įpročių prevencijai. Pirmosios vietos laimėtojui - greičiausiai teisingai atsakusiam į egzamino klausimus dalyviui - Birštono sanatorija „Eglė” dovanos savaitgalį dviem su naujausiomis sveikatinimo procedūromis. Kiti trys greičiausiai teisingai į klausimus atsakę dalyviai bus apdovanoti sportinės aprangos ir laisvalaikio gamintojos „Hummel“ komplektais. Dar trys dalyviai pelnys naujienų portalo lrytas.lt prizus. „Nacionalinį sveikatos egzaminą 2015” sudaro 40 klausimų. Egzamino dalyviui testo būdu reikia atsakyti į klausimą, kuriame yra pateikiami trys ar daugiau galimų atsakymų. Teisingas – tik vienas iš jų.
- Egzamine gali dalyvauti visų amžiaus grupių atstovai. Tas pats asmuo egzamine gali dalyvauti tik vieną kartą. Pasitikrinti, ar teisingai atsakėte į visus klausimus galėsite kitą dieną po egzamino.
- Į prizines vietas ir apdovanojimus nepretenduoja medicininį išsilavinimą įgyjantys ar jau įgiję asmenys, besiverčiantys medicinos, gydymo paslaugomis.
- Egzamine dalyvauja ir pretenduoja į prizus tik prisiregistravę asmenys ir užpildę registracijai reikalingus duomenis.
- Prizai įteikiami asmenims, kurie teisingai ir greičiausiai atsakė į visus egzamino klausimus. Egzamino nugalėtojai skelbiami kitą dieną po egzamino.
- Nugalėtojai bus apdovanoti gruodžio 28 d. Sveikatos apsaugos ministerijoje.

Nacionalinis sveikatos egzaminas vyko
gruodžio 17 d. nuo 9 val. iki 24 val.

Tabako gamintojai iki 1994 m. griežtai neigė, kad rūkymas gali sukelti sunkias ligas ir priklausomybę. Tačiau 1999 m. vienas didžiausių pasaulyje cigarečių gamintojų, pirmą kartą viešai pripažino, kad rūkymas sukeliamą priklausomybę, mirtinas ligas ir savo internetinėje svetainėje paskelbė informaciją apie rūkymo žalą ir… (pratęskite sakinį):
Kuri iš šių medžiagų esanti tabake sukelia priklausomybę?
Kuris iš šių tabako produktų nekenkia žmogaus sveikatai?
Kiek kenksmingų medžiagų, pasak mokslininkų, yra vienoje smilkstančioje cigaretėje?
Ar tiesa, kad cigaretėje yra tų pačių cheminių medžiagų, kurių taip pat yra ir žiurknuodžiuose?
Nikotinas sukelia (pratęskite mintį)?
Rūkymas sukelia plaučių vėžį. Kokias ligas dar sukelia rūkymas?
Priklausomybė nikotinui (pratęskite mintį)…
Kaip manote, kiek kilogramų priauga asmuo metęs rūkyti:
Kas yra pasyvus rūkymas?
Kuris iš šių teiginių yra neteisingas?
Kaip manote, kada pasaulyje pirmą kartą viešais dokumentais imta smerkti rūkymą?
Kuris iš teiginių neteisingas:
Per kiek laiko alkoholis patenka į kraują?
Kaip alkoholis veikia žmogaus ir maisto santykį?
Kas yra intoksikacija?
Kas yra alkoholinis delyras?
Įdomu, kad pykinimas padauginus alkoholio dažniausiai atsiranda ne dėl kasos ar kepenų pažeidimų, nors stiprius gėrimus vartojantys žmonės dažnai turi tokių problemų, o dėl kito organo dirginimo. Kaip manote, koks organas vartojant alkoholį nukenčia pirmiausiai?
Kai kuriuose JAV restoranuose duodami du meniu - moterims ir vyrams. Vyrams skirtuose meniu šalia patiekalų parašytos kainos, o moterims skirtuose meniu šalia kainos yra dar vienas skaitmuo. Ką jis reiškia?
Pažymėkite eilutę, kurioje išvardintos teisingos pirminės profilaktikos priemonės:
Maisto papildai skirti:
Kuris teiginys klaidingai apibūdina riebalus:
Kokį kiekį valgomosios druskos parai suaugusiam žmogui rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija?
Kuriuose maisto produktuose yra riebiųjų rūgščių omega-3, naudingų smegenų, sąnarių ir kraujotakos sistemos veiklai?
Kur, Jūsų manymu, yra daugiausiai cholesterolio?
Kas yra metabolizmas?
Kuri iš šių savybių netinka energiniams gėrimams:
Pažymėkite neteisingą atsakymą. Maistinės skaidulos:
Per 75 metus jis vidutiniškai suvalgo 22 tonas maisto, išgeria 33 tūkstančius litrų skysčių ir tuo pačiu metu išskiria 18 tūkstančių litrų prakaito. Kas jis?
Kuri organizmo sistema labiausiai priklausoma nuo mūsų fizinio aktyvumo?
Kokia yra minimali paros fizinio aktyvumo norma suaugusiajam:
Naktimis dirbantys žmonės labiau rizikuoja susirgti vėžiu, teigiama Pasaulinės sveikatos organizacijos paskelbtoje ataskaitoje. Kokių specialybių moterys, anot mokslininkų, yra labiausiai pažeidžiamos ir pasaulyje yra precedentų, kada jos dėl pablogėjusios savo sveikatos laimėjo teismus:
Nepakankamai termiškai apdoroti produktai yra svarbūs hepatito A užkrato perdavimo veiksniai. Kurie iš išvardintų produktų patenka į didžiausios rizikos grupę?
Kokia pagrindinė žmogaus imuninės sistemos funkcija:
Žalingi įpročiai tai:
Kokie yra pagrindiniai alkoholizmo požymiai?
Kas yra hipodinamija?
Mažas fizinis aktyvumas gali įtakoti:
1923 m. iš kruizo po saulėtąją Prancūzų Rivjerą tuomet jau garsi ir įtakinga dizainerė Coco Chanel grįžo pasikeitusios išvaizdos. Pasikeitimas tikriausiai nebuvo tyčinis, bet žmonės jį priėmė kaip naują mados klyksmą, ir populiarumas neatslūgsta iki šiol. Ką nelabai sveika išpopuliarino Coco:
Biblijoje, Senąjame Testamente yra rašoma: “Gera sveikata yra brangiau ir už auksą, o stiprus kūnas – už …(pretęskite mintį) :