Koronavirusas

Koronavirusas
(COVID-19)

Iš viso užsikrėtusių

Koronavirusas Lietuvoje

Užsikrėtusių
NaN
Sergančių
0
Pasveikusių
NaN
Mirusių
NaN

Koronavirusas pasaulyje

Užsikrėtusių
NaN
Sergančių
NaN
Pasveikusių
NaN
Mirusių
NaN

Naujas koronavirusas (Covid-19) sukėlė virusinės pneumonijos protrūkį Uhane centrinėje Kinijos dalyje.

Anksčiausias žinomas susirgimo COVID-19 atvejis siekia 2019 lapkričio 17 dieną – bet su pranešimu apie kylančią plaučių infekcijos bangą Kinija į Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) kreipėsi tik gruodžio 31 dieną. Sausio 7 d. Kinija PSO pranešė nustačiusi infekcijos sukėlėją – virusą, kuris ilgainiui išplito ir į kitus žemynus: Europą, Australiją, Afriką, Šiaurės ir Pietų Ameriką. Europoje didžiausias židinys fiksuojamas Italijoje. 2020 m. sausio 21 d. PSO ir Kinijos sveikatos priežiūros pareigūnai praneša apie viruso perdavimą nuo žmogaus žmogui.

Kasdien didėja aukų skaičius, kaip ir užsikrėtusiųjų virusu. Koronavirusas Lietuvoje, pirmasis atvejis, užfiksuotas Šiauliuose vasario 28 d., iš Šiaurės Italijos grįžusiai šiaulietei, kuri iš Italijos Veronos miesto grįžo vasario 24 d. Nuo kovo 16 d. visoje Lietuvoje įvestas karantinas.

Užsikrėtusiųjų šiuo virusu simptomai – panašūs. Vargina karščiavimas, kosulys, pasunkėjęs kvėpavimas – požymiai panašūs pneumonijai (plaučių uždegimui) priskiriamiems bruožams. Įtariama, kad virusas pavojingiausias mažiems vaikams, vyresnio amžiaus ar turintiems sveikatos problemų asmenims.

Naujienos apie koronavirusą

Lietuvoje

Pasaulyje

Užsikrėtusių ir mirusių skaičius pasaulyje

Europa
Šiaurės Amerika
Pietų Amerika
Azija
Afrika
NaN
NaN
Daugiau duomenų

Daugiau apie koronavirusą

Svarbu žinoti:

Svarbiausi patarimai dėl koronaviruso

dažnai plauti rankas, naudoti alkoholinį rankų antiseptiką, kuomet rankos yra akivaizdžiai švarios arba plauti rankas muilu ir vandeniu, kuomet yra nešvarios.

laikytis mažiausiai 1 m atstumu nuo sergančio asmens.

vengti masinių žmonių susibūrimo vietų.

panaudotas kaukes, servetėles ir kitas medžiagas išmesti ir nedelsiant nusiplauti rankas.

dažnai vėdinti patalpas, atidarant langus ir duris.

Kada skambinti 1808

1808

Visą parą žmonės pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju, gali pasikonsultuoti nemokamu numeriu 1808.

Kada dėvėti medicininę kaukę?

Rekomenduojama viešose vietose dėvėti medicinines kaukes, išskyrus vairuojant motorines transporto priemones. Nesant galimybės dėvėti medicininę kaukę, galima naudoti medžiaginę kaukę, dengiančią nosį ir burną. Taip pat rekomenduojama viešose vietose, kur liečiami daiktai, dėvėti vienkartines pirštines.

Simptomai

Jie panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais sukelia plaučių uždegimą, sepsį ir septinį šoką, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Galimai sergančiu nuo 2020 m. kovo 16 d. laikomas:

Žmogus, kuriam PASIREIŠKIA kvėpavimo takų infekcija (staiga prasideda karščiavimas, kosulys, apsunkintas kvėpavimas)

NĖRA kitų medicininių priežasčių šiems simptomams paaiškinti.

14 dienų iki simptomų KELIAVĘS.

Žmogus, kuriam PASIREIŠKIA ūmi kvėpavimo takų infekcija.

BUVĘS artimame sąlytyje su patvirtintu ar tikėtinu COVID-19 atveju.

Žmogus, kuriam PASIREIŠKIA sunki ūmi kvėpavimo takų infekcija (karščiavimas ir bent vienas kvėpavimo takų ligos simptomų – kosulys, apsunkintas kvėpavimas).

BŪTINA hospitalizacija.

NĖRA nustatyta kitos etiologinės priežasties, kuri paaiškintų šiuos simptomus.

Kaip žmogus gali užsikrėsti COVID-19?

Koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui dažniausiai artimo sąlyčio su sergančiuoju metu, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje.

Užsikrėsti įmanoma ir liečiant įvairius aplinkos daiktus, kurie yra užteršti COVID-19.

Siuntų gabenimas iš paveiktų teritorijų nėra draudžiamas, nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per ilgą nuotolį siunčiamas siuntas.

Įtariama, kad infekcija pavojingesnė vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiesiems lėtinėmis ligomis.

Inkubacinis laikotarpis (nuo užsikrėtimo iki simptomų atsiradimo) yra nuo 2 iki 14 dienų.

Rekomenduojama vengti atsiskaitinėti grynaisiais pinigais, bet rankiniu būdu suvedus PIN kodus, būtina iškart pasirūpinti rankų higiena.