"Jau penktą kartą organizuojamas Nacionalinis sveikatos egzaminas tradiciškai tiek didelius, tiek mažus kviečia pasitikrinti savo žinias aktualiausiomis sveikatos temomis. Šių metų tema – atsakingas vaistų vartojimas. Pasitikrinkite, ar tikrai viską žinote apie vaistus, jų sudedamąsias dalis, teisingą vartojimą ar laikymo sąlygas“. VšĮ „Virtus LT“ direktorius Tautvydas Vencevičius

„Džiugu, kad šiandien sveikata bei sportas tapo itin madingais. Juk pažiūrėkime, kiek važinėjančių dviračiais, kiek bėgančių maratonuose bei miestų gatvėse – minios entuziastų. Tai įrodymas, kad žmonės jau suprato ypatingą svarbą domėtis, rūpintis savo bei artimųjų sveikata. O dar smagiau, kad vis dažniau atsakymų į klausimus ieškoma, kreipiantis į mokslų pagrįstus šaltinius, kvalifikuotus specialistus. Tikiuosi, Nacionalinis sveikatos egzaminas bus dar viena puiki proga ne tik pasikartoti, bet ir sužinoti naujų bei įdomių faktų apie tai, kas gyvenime svarbiausia – apie sveikatą.“Sveikatos apsaugos viceministras, Nacionalinio sveikatos egzamino globėjas Valentinas Gavrilovas

Nacionalinis sveikatos egzaminas – tai gyventojų sveikatos žinių patikrinimas, kuriuo siekiama paskatinti domėtis ir rūpintis savo sveikata, padėti sugriauti mitus ir tikrovės neatitinkančius stereotipus bei surasti mokslu pagrįstus atsakymus į aktualiausius sveikatos klausimus.
Penktą kartą VšĮ „VIRTUS LT“ kartu su Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija rengiamas Nacionalinis sveikatos egzaminas šiais metais kviečia rūpintis savo sveikata ir racionaliai vartoti vaistus, o juos renkantis kliautis profesionalų – gydytojų bei vaistininkų – patarimais. Šių metų egzaminas skirtas atsakingam vaistų vartojimui.
Pirmosios vietos laimėtojo, greičiausiai teisingai atsakiusio į egzamino klausimus dalyvio, laukia sanatorijos „Eglė” dovanos – savaitgalis dviem su naujausiomis sveikatinimosi procedūromis Birštone arba Druskininkuose pasirinktinai. Kiti trys greičiausiai teisingai į klausimus atsakę dalyviai bus apdovanoti sportinės aprangos ir laisvalaikio gamintojos „Hummel“ komplektais. Likęs geriausiai į klausimus atsakęs šešetukas bus apdovanotas Sveikatos apsaugos ministerijos ir naujienų portalo lrytas.lt dovanomis.
„Nacionalinį sveikatos egzaminą 2016“ sudaro 40 klausimų. Egzamino dalyviui testo būdu reikia atsakyti į klausimą, kuriame yra pateikiami trys ar daugiau galimų atsakymo variantų. Teisingas – tik vienas iš jų.
• Egzamine gali dalyvauti visų amžiaus grupių atstovai. Tas pats asmuo egzamine gali dalyvauti tik vieną kartą.
• Į prizines vietas ir apdovanojimus nepretenduoja medicininį išsilavinimą įgyjantys ar jau įgiję asmenys, besiverčiantys medicinos, farmacijos ar gydymo paslaugomis.
• Egzamine dalyvauja ir pretenduoja į prizus tik prisiregistravę asmenys ir užpildę registracijai reikalingus duomenis.
• Prizai įteikiami 10-iai asmenų, kurie teisingai ir greičiausiai atsakė į visus egzamino klausimus. Egzamino nugalėtojai skelbiami kitą dieną po egzamino.
• Pasitikrinti, ar teisingai atsakėte į visus klausimus galima bus kitą dieną po egzamino.
• Su kiekvienu laimėtoju bus susisiekta asmeniškai, todėl registracijoje būtina nurodyti kontaktinį telefoną (saugant jūsų privatumą, duomenys tretiesiems asmenims nebus prieinami ir po egzamino bus sunaikinti). Nugalėtojams prizai bus įteikiami Sveikatos apsaugos ministerijoje.

Nacionalinis sveikatos egzaminas vyko
spalio 26 d. nuo 9 val. iki 24 val.

Apie neracionalų vaistų vartojimą Pasaulinė sveikatos organizacija paskelbė dar 1985 m.? Anot organizacijos... Pabaikite teisingai sakinį.
Lietuvoje 2016 m. atliktas „Vaistų vartojimo įpročių tyrimas“ atskleidė, kad 55 proc. gyventojų pajutę peršalimo simptomus pirmiausiai...? Pabaikite teisingai sakinį.
Kiekvienais metais lapkričio mėn. 18 d. minima Europos supratimo apie antibiotikus diena. Koks šios dienos tikslas?
2015 m. daugelyje Europos valstybių atlikto Alkoholio ir kitų narkotikų tyrimo Europos mokyklose rezultatai parodė, kad 9 proc. Lietuvos 15-16 m. amžiaus vaikų bent kartą gyvenime vartojo raminamuosius ar migdomuosius vaistus gydytojui nepaskyrus. Remiantis atliktu tyrimu, kelintoje vietoje tarp Europos šalių yra Lietuva?
Remiantis Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, tarp dažnai vaikų apsinuodijimą sukeliančių medžiagų yra...? Pabaikite teisingai sakinį.
Graikų gydytojas, Aleksandrijos medicinos mokyklos IV-III a. pr. Kr. įkūrėjas Herophilus sakė „Patys savaime vaistai yra niekas, bet protingai, apgalvotai, laiku ir teisingai panaudoti jie tampa...“. Pabaikite teisingai sakinį
Kaip teisingai apibūdintumėte terminą „Savigyda“?
Kaip vadinama liga, kuria susergama nuo netinkamo vaistų vartojimo?
Teisingai užbaikite sakinį „Kontraindikacija – tai...“?
„Polifarmacija“ – tai ...? Pabaikite teisingai sakinį.
Ką reiškia terminas fototoksinis arba fotoalerginis dermatitas?
Kas yra receptinis vaistas?
Dauguma tiek užsienyje, tiek Lietuvoje atliktų tyrimų teigia, kad gyventojai vaistus vartoja neatsakingai. Ką tai reiškia?
Kaip apibūdintumėte terminą „narkotiniai analgetikai“?
Kokios pagrindinės vaistų vartojimo taisyklės?
Kur pirmiausiai reikėtų ieškoti informacijos apie galimą šalutinį vaistų poveikį?
Kaip paprastai vartojami vaistai?
Kuo rekomenduojama užgerti vaistus?
Kurių vaistų galiojimas paprastai sumažėja juos pradėjus vartoti, t.y. atidarius pakuotę ar buteliuką?
Žoliniai preparatai, įvairios vaistažolių arbatos netinkamai vartojamos taip pat gali padaryti žalos sveikatai. Kiek laiko rekomenduojama vartoti tos pačios rūšies vaistinę arbatą?
Receptiniams vaistiniams preparatams priskiriami vaistai, kurie...? Pabaikite teisingai sakinį.
Kada geriausia gerti vaistus?
Ne tik alkoholis ar narkotinės medžiagos, bet ir vaistai gali paveikti vairuotojo būseną ir tapti autoįvykio priežastimi? Pagrįskite arba paneikite šį sakinį.
Dėl kokių priežasčių sumažėja natūralus organizmo atsparumas ligoms?
Ar valerijonų vartojimas gali sukelti priklausomybę?
Netinkamai vartodami antibiotikus, mes...? Pabaikite teisingai sakinį.
Kokios yra dažniausios priežastys, lemiančios apsinuodijimą vaistais?
Kaip saugiai laikyti vaistus?
Kur turėtų būti dedami pasibaigusio galiojimo vaistai?
Kaip reikėtų elgtis, jei pamirštama išgerti gydytojo ar vaistininko paskirtą vaistų dozę?
Kur reikėtų laikyti vaistinius preparatus vasarą, kai lauke labai karšta?
Ar tiesa, kad vaistų veiksmingumas priklauso nuo jo laikymo sąlygų?
Peržiūrėti turimus vaistus, įvertinti jų galiojimo trukmę reikėtų...? Pabaikite teisingai sakinį.
Ar tiesa, kad kuo daugiau vaistų vartojama, tuo didesnė rizika patirti atvirkštinį vaistų poveikį?
Žmogus, turėdamas Lietuvoje išrašytą receptą, atitinkantį Europos Sąjungos (ES) standartus, vaistų gali įsigyti bet kurioje ES valstybėje?
Koks populiariausias nereceptinis vaistas nuo skausmo Lietuvoje?
Kurie vaistai yra geriausiai ištirti ir apie juos turima daugiausiai informacijos?
Jeigu įtariate, kad organizme trūksta tam tikrų medžiagų (magnio, kalcio, geležies ar kt.), kaip pirmiausiai reikėtų elgtis?
Kokia yra pagrindinė nespecifinės detoksikacijos priemonė šalinant nuodus iš virškinamojo kanalo?
Stiprų, ilgai nepraeinantį galvos skausmą XVI–XVII a. medicinos praktikai siūlė gydyti pasitelkiant kuo daugiau ir įvairesnių medžiagų – kmynus, itališkus anyžius, laukinius krapus, juodgrūdes, muskato riešutus, gvazdikėlius, mėtas, šalavijus, ramunėles ir kt. Ar toks gydymas duodavo laukiamą efektą?